Rodzic i dziecko – najlepsi kompani do zabawy

Czas spędzony z dzieckiem jest na wagę złota. Najbardziej wartościowy jest ten, kiedy wspólnie się bawimy lub wykonujemy jakąś inną przyjemną aktywność w zależności od wieku i preferencji dziecka. I nie patrzymy co chwilę na smartfona lub telewizor. Nic nie zastąpi wspólnego spontanicznego figlowania, zabawy w chowanego, wykonywania pacynki lub innej zabawki czy rozgrywki w ulubioną grę planszową.

Wspólne zabawy

Czasem rodzice, którzy zdają sobie sprawę ze znaczenia czasu spędzanego z własnym dzieckiem, narzekają na nudę, rutynę i brak pomysłów na twórcze wykorzystanie tych chwil. Nie ma jednej recepty, ponieważ każde dziecko jest inne, tak jak i każdy rodzic jest inny. Mamy inne potrzeby, co innego sprawia nam radość. Jednak na pewno warto szukać inspiracji, by dziecko, nawet to duże, z niecierpliwością czekało na ten wspólny czas, by był dla niego niesamowitą przygodą. Kilkuletnie dzieci najchętniej bawią się w zabawy z fabułą. Same wymyślają okoliczności i odgrywają scenariusze. Bądźmy aktywnymi uczestnikami takich zabaw, jednak nie narzucajmy własnych pomysłów.

Jesteśmy aktorami

Ciekawą formą zabawy może być odgrywanie ról, czy teatrzyki. Tutaj z pomocą przychodzą pacynki. Najczęściej pluszowe lub z innego materiału. Można kupić je w sklepie z zabawkami albo wykonać w domu razem z dzieckiem. Te gotowe mogą być zakładane na całą dłoń lub mniejsze tylko na palce. Jeśli mamy kilka pacynek możemy zrobić scenę i odgrywać znane bajki lub razem z dzieckiem improwizować. Mnóstwo śmiechu gwarantowane, szczególnie jeśli przedstawienie oglądają widzowie, czyli inne osoby z rodziny. Ciekawym sposobem na wykorzystanie pacynki jest pomoc dziecku w jego aktualnych problemach, lękach. Jak to zrobić? Odgrywać z dzieckiem sceny, które się wydarzyły, mogą wydarzyć lub się wydarzą, a które dziecko przeżywa lub się ich obawia. Może to być przeprowadzka, trudna sytuacja ze szkoły lub przedszkola itp.

Wspólny czas – tak niewiele, a tak wiele znaczy

My jako rodzice możemy dziecku naprawdę wiele dać jedynie spędzając z nim czas. Buduje się więź między rodzicem a dzieckiem, pomagamy mu przezwyciężyć trudności i wspieramy w jego rozwoju. Zabawa z wykorzystaniem pacynki to tylko jeden ze sposobów na twórczą i kreatywną zabawę. Dajmy się ponieść wyobraźni swojej i dziecka, bądźmy razem, przytulajmy się i śmiejmy w głos.